Copypaste

Otetaan täältä tekstiä, pyöritetään copypaste-kampea ja saadaan seuraavaa:

Yhä jatkuvista sodista, johon Yhdysvallat osallistuu, verisin ei ole Afganistan vaan Meksikon asesota, jossa on kuollut liki 30 000 ihmistä.
Nollatoleranssi on hyvää asepolitiikkaa, jos se toimii kunnolla, mutta jos se ei toimi, se vain pahentaa tilannetta. Kun viranomaiset pitävät amatöörit poissa markkinoilta, kunnon ammattilaisten voitot kasvavat ja asebisnes kukoistaa vain entistä enemmän. Tämä on nyt kokeiltu liki neljäkymmentä vuotta. Voisi uskoa vähemmälläkin. Ei toimi.
Yhä useampi esittääkin, että aseet otettaisiin pois rikollisilta ja siirretään yhteiskunnalle. Mallikin on olemassa: Alko.
On erittäin iso moraalinen ongelma, jos yhteiskunta myy rynnäkkökivääreitä sirkeäsilmäisille nuorukaisille, mutta terveydellisenä ongelmana se ei ole sen pahempi kuin että rikolliset myyvät. Ei ole aivan helppoa ennustaa, lisääntyisikö vai vähenisikö aseiden käyttö, jos niitä voisi ostaa laillisesti.
Miksi joku alkaisi tietoisesti käyttää vaarallista laitetta, joka suurella todennäköisyydellä pilaa hänen elämänsä? Siksi, että joku maanittelee hänet siihen. Joku maanittelee, koska siitä on maanittelijalle suurta hyötyä. Kun asekaupan voitot katoavat, ei ole intressiä houkutella ketään käyttäjäksi. Siksi laillistaminen voisi vähentää aseiden käyttöä – varsinkin kun Ase-Alko voi jakaa terveystietoa ja jopa rekisteröidä asiakkaansa.
Suomessa kasvaa hyvin yleisenä asekasvi, joka on kenen hyvänsä saatavilla. Luulisin aseen vapaan ja ilmaisen saatavuuden olevan katastrofi, mutta miljoonat saavat mädäntyä metsiin, koska kyseisestä aseesta kukaan ei voi saada suuria voittoja.
Hollannissa ja Portugalissa aseiden osittainen vapauttaminen on heidän omien tilastojensa mukaan vähentänyt asekuolemia ja ainakin Hollannissa väitetään kovien aseiden käytön vähentyneen. Asekuolemia on Hollannissa asukaslukuun suhteutettuna vähemmän kuin Suomessa, joskin Suomen tapa tilastoida asekuolemat on yliampuva.
Kevyiden aseiden laillistaminen toki voisi lisätä niiden käyttöä. Tosin Hollanti ei mitenkään johda Euroopan käsiasetilastoja. Islannissa oli ainakin joskus olut kiellettyä, vaikka muut alkoholijuomat olivat sallittuja, koska oluen käyttökynnys oli heidän mukaansa niin matala. Tämä logiikan mukaan miedot aseet pitäisi pitää edelleen kiellettyinä ja panna Ase-Alkoon vain ne vaarallisimmat. Käsiaseiden osalta näyttää kyllä käyvän niin, että maa toisensa jälkeen laillistaa sen, seuraavaksi ehkä Kalifornia. Yhtenä argumenttina Kaliforniassa käytetään yhtenä argumenttina sitä, että käsiase on sisäänheittotuote, jolla vaaralliset aserikolliset hankkivat asiakaskontakteja päämääränään myydä jotain tuottoisempaa.
Tärkeintä kuitenkin olisi, että aseiden vapauttaminen tuhoaisi aserikollisuuden. Rikollisuus on tosiasiallinen syy siihen, että pidämme varsinaisia aseita paljon suurempana ongelmana kuin imppaamista, vaikka liiman ja tinnerin haistelu on paljon epäterveellisempää. Asekaupassa syntyvät järjettömän suuret voitot poikivat järjestäytynyttä rikollisuutta muillekin aloille.

Ja ennen kuin hihkutte, että hei eihän se noin mene, ei mun kukkapurkissani Glockit kasva, niin ei tietenkään mene, tämä on vaan sellainen koepallo. Ja onhan siellä hassuka lauseita.

Kaiversi Paha Kani - WWW
Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • MySpace

Tags: , , ,

Monday, July 26th, 2010 Analyysejä

7 Comments to Copypaste

  1. [...] This post was mentioned on Twitter by Alankomaat and Alankomaat, Hollanti. Hollanti said: Copypaste | MBC Blog – Internetin vihasivusto. (Google Blogit: Alankomaat) via Alankomaat Uutiset http://tinyurl.com/2wqfbbh [...]

  2. Tweets that mention Copypaste | MBC Blog – Internetin vihasivusto. -- Topsy.com on July 26th, 2010
  3. Siis pyssyt pois lainkuuliaisilta harrastajilta ja huumeita tilalle?
    Aika tiukkoja teesejä, näinkin lähellä vaaleja?

  4. Max on July 27th, 2010
  5. Ja koska poliitikkohan ei puhu mitään, josta ei olisi hyötyä ääntenkalastelussa, voimme päätellä, että tutkimusten mukaan äänestäjistä, ainakin vihreiden, suurempi osa käyttää huumeita kun omistaa aseita.

  6. Max on July 27th, 2010
  7. Osmolla on mennyt ilmeisesti OD:n puolelle.

  8. usp_tactical45 on July 27th, 2010
  9. Ei hyvää päivää.
    Tästä päivästä lukien musta on virallisesti valkoista.

  10. Max on July 28th, 2010
  11. Tuon kun lukee, niin voisi tulla siihen johtopäätökseen, että Osmo haluaa kieltää aseet ja vapauttaa huumeet. Näin ei tietenkään siis ole, kuten Osmo kertoo.

    Ottaako tuosta ukosta pirukaan selvää?

  12. Paha Kani on July 28th, 2010
  13. “Ottaako tuosta ukosta pirukaan selvää?”
    Kokeillaan.
    Odotas hetki, otan pikku paukut tuosta 7.65mm:stä kitalakeen…

    Jep, pää meni sen verran sekaisin jotta vertailukelpoisuus on ehdoton.

  14. pxi on July 29th, 2010


Me vihaamme Internettiä.

Search

 

Viimeisimmät kommentit:

Muuta hyödyllistä

Arkisto

Osta onnea


Ringer T*
Price: $19.99 - Buy Now

Muuta


@MEMBER OF PROJECT HONEY POT
Spam Harvester Protection Network
provided by Unspam

In Memoriam: